Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 51

Published date:

Çmimi i Bitcoin kalon 30,000 dollarë për herë të parë në pothuajse një vit

Çmimi i Bitcoin depërtoi në intervalin prej 30,000 dollarë javën e kaluar për herë të parë që nga qershori .

NYDIG, një kompani fintech që ofron shërbime të dedikuara për Bitcoin, vë në dukje në hulumtimin se Bitcoin pa një rritje prej 71.9% në tremujorin e parë të 2023, pasi korrelacionet e tij me aktivet "me rrezik" si aksionet amerikane ranë në mënyrë të qëndrueshme.

Disa nga faktorët që kompania thekson se kanë kontribuar në performancën e Bitcoin përfshijnë krizën bankare që prek bankat rajonale në SHBA dhe dobinë e diskutueshme të kriptomonedhës si një mbrojtje kundër inflacionit. Arsyet e tjera të vërejtura janë natyra ciklike e çmimeve të Bitcoin dhe përgjysmimi i shpërblimit të bllokut të Bitcoin që pritet të ndodhë vitin e ardhshëm.


TikTok kinez shënon bitcoin në 700 milionë përdorues

Javën e kaluar, pati raporte që sugjeronin se Douyin, homologu kinez i shërbimit të pritjes së videove në formë të shkurtër, TikTok, shtoi treguesin e çmimit të Bitcoin (BTC) për t'u shfaqur në platformën e tij.

Me rreth 700 milionë përdorues aktivë ditorë dhe platformën më të shkarkuar të shkëmbimit të videove të shkurtra në Kinë, funksioni i ri prezanton përdoruesit që kërkojnë rreth Bitcoin me një shfaqje të çmimeve të tij aktuale më të larta, më të ulëta dhe të mbylljes së një dite më parë.

Sidoqoftë, përditësimi ishte jetëshkurtër pasi mediat lokale më vonë raportuan se treguesi i çmimit u hoq disa orë pasi u shfaq drejtpërdrejt.

Heqja e shënimit nuk ishte befasuese, duke pasur parasysh se mediat sociale kontrollohen fort në Kinë dhe transaksionet e lidhura me kriptomat ishin shpallur të paligjshme në vend.

Ndërkohë, mund të kujtohet – siç kemi raportuar së fundmi këtu – se bankat e mëdha kineze kanë qenë të këndshme deri në firmat e kriptove kohët e fundit.

Tether, qyteti i Lugano-s Merrni Edukimin për Bitcoin në universitetet zvicerane

Qyteti i Luganos në Zvicër javën e kaluar njoftoi planin e dytë ₿ Shkollën Verore e cila synon të çojë arsimin Bitcoin në universitetet zvicerane.

Programi, i mbështetur nga kompania e teknologjisë Tether e cila fuqizon stablecoin më të madh sipas kapitalit të tregut, USDT, do t'u ofrojë pjesëmarrësve mundësinë të mësojnë rreth Bitcoin, stablecoins, teknologjive Peer-to-Peer, rregullores dhe bazave të kodimit, ndër të tjera, mbi dy javë. Studentët e interesuar pritet të kenë një interes të fortë për Bitcoin dhe teknologjitë Peer-to-Peer, aktualisht janë duke studiuar ose sapo kanë përfunduar studimet dhe të jenë të rrjedhshëm në anglisht.

Programi gjithashtu do t'u mundësojë studentëve të punojnë në ekipe për të zhvilluar idetë e tyre dhe vërtetimin e koncepteve përmes teknologjive Bitcoin dhe P2P për të marrë pjesë në një konkurs pitch në fund të sesionit dy-javor për të fituar një çmim total prej 9,000 USDT.

Arrestimi i bërë në Cash Rasti i vrasjes së themeluesit të aplikacionit

Në vazhdim të vrasjes së Bob Lee, themeluesit të shërbimit të pagesave celulare, Cash App, policia e San Franciskos arrestoi javën e kaluar një konsulente teknologjike, Nima Momeni, për therjen me thikë që vrau inxhinierin e softuerit.

Momeni, i diplomuar në UC Berkeley dhe themelues i Expand IT, do të akuzohet për vrasjen e Lee, sipas policisë. Ata portretizuan Lee dhe Momeni si të njohur me njëri-tjetrin, pasi të dy thuhet se po kalonin në qendër të San Franciskos së bashku në makinën e Momenit përpara se të kishin një konfrontim. Sipas DA Brooke Jenkins, Momeni u mbajt pa kusht në burgun e kontesë së San Franciskos deri në dënimin e tij.

Twitter i lejon përdoruesit të kenë qasje në informacionin financiar

Një tjetër lajm i rëndësishëm doli nga Twitter javën e kaluar. Faqja e mikroblogut njoftoi se filloi t'i lejojë përdoruesit e saj të aksesojnë aksionet, kriptovalutat dhe asetet e tjera financiare përmes platformës në bashkëpunim me një kompani tregtare sociale, eToro.

Funksioni i ri në aplikacionin Twitter i lejon përdoruesit të shikojnë grafikët e tregut, të blejnë dhe shesin aksione dhe asete të tjera nga eToro. Partneriteti do të zgjerojë funksionin 'cashtags' të Twitter-it, të cilin përdoruesit e kanë përdorur për të kërkuar një simbol për të marrë informacion mbi çmimin nga TradingView, për të mbuluar shumë më tepër instrumente dhe klasa asetesh.

Javën e kaluar, Twitter kishte zëvendësuar logon e shpendëve të faqes me imazhin e një Shiba Inu, logon e Dogecoin (DOGE).

SHBA hedh poshtë projektligjin e Stablecoin

Komiteti i Shërbimeve Financiare të Dhomës së Përfaqësuesve publikoi një draft-version të një projekt-ligji të mundshëm historik të stablecoin që synon "të sigurojë kërkesa për emetuesit e stabilcoin të pagesave, kërkime për një dollar dixhital dhe për qëllime të tjera".

Ndër të tjera, ai përmban një ndalim të përgjithshëm që thotë se do të jetë e paligjshme për këdo që të angazhohet në emetimin e një stabilcoin pagese në SHBA nëpërmjet çdo mjeti ose ndaj personave në vend, përveç nëse është një filial i një institucioni depozitues të siguruar që ka miratim. ose një subjekt jobankë i licencuar nga Bordi pas një procesi paraqitjeje. Ai thotë se procesi do t'i kërkojë aplikantit të publikojë njoftimin për një aplikim të tillë në një gazetë që qarkullon në komunitetet e afërta ose më të afërta të zyrës së tij kryesore.

Çmimi Ethereum mbetet i fortë pas përmirësimit të Shapella

Siç u përmend në shpjeguesin tonë të fundit mbi ndikimin e mundshëm të përmirësimit të Shapella në çmimin e simbolit Ether (ETH), të gjithë sytë javën e kaluar ishin te ETH e vendosur pas pirunit të shumëpritur.

token.unlocks tregoi se rreth 240,000 ETH u tërhoqën nga validuesit në 30 orët e para pas azhurnimit, ndërsa rreth 100,000 ETH u depozituan me 1,01 milion ETH në pritje për t'u tërhequr. Megjithatë, deri të premten, mbi 269.980 ETH ishin tërhequr ndërsa rreth 111.970 ishin depozituar.

Ndikimi në ekonominë e Ethereum nuk ishte i tmerrshëm. Firma Analytics, Glassnode, kishte vlerësuar se një total i ulët prej 170,000 ETH do të shitej pas përmirësimit.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles