Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 48

Published date:

Ka ardhur koha për Do Kwon të TerraLabs

Arratisja duket se ka marrë fund për themeluesin e Terraform Labs, Do Kwon, pasi raporte të shumta konfirmuan arrestimin e tij javën e kaluar në Mal të Zi. Mësohet se ai është ndaluar në aeroportin e Podgoricës për veprën penale të falsifikimit të dokumenteve. Identiteti i tij që atëherë është konfirmuar nga Agjencia Kombëtare e Policisë së Koresë së Jugut, e cila lëshoi një urdhër arresti për Kwon shtatorin e kaluar pas akuzave për shkelje të rregullave të tregut të kapitalit. Agjencia tha se do të bashkëpunojë me Malin e Zi ndërsa ata kërkojnë ekstradimin e Kwon. Disa orë pas arrestimit të tij, prokurorët federalë në Nju Jork e akuzuan Kwon për mashtrim, me plane për të kërkuar ekstradimin e tij në SHBA


Banka e parë e madhe në Australi piloton transaksionin e bllokut

Banka Kombëtare e Australisë (NAB) javën e kaluar konfirmoi se ka punuar me Blockfold dhe Fireblocks për të ndërtuar dhe vendosur monedha të qëndrueshme në blockchain Ethereum për të përfunduar një transaksion ndërkufitar brenda bankës.

Dy firmat e menaxhimit të aseteve dixhitale ndihmuan NAB me krijimin e kontratave inteligjente, menaxhimin e ruajtjes së aseteve dixhitale dhe grumbullimin dhe djegien e monedhës së saj të qëndrueshme ndërsa kryente transaksionin pilot për shtatë monedhat kryesore globale.

Duke përdorur një monedhë të qëndrueshme të emetuar nga NAB, AUDN - e cila do të mbështetet plotësisht një për një me dollarin australian - është i pari i këtij lloji nga një institucion i madh financiar në Australi. Ndërsa piloti demonstroi potencialin për uljen e kohës dhe kostos në transaksionet ndërkufitare, veçanërisht kur përfshihen klientë në juridiksione të shumta dhe monedha të ndryshme, ai gjithashtu shënon fillimin e evolucionit të shërbimeve financiare të NAB nga Web2 në Web3, sipas CEO të saj. Michael Shaulov.

SEC akuzon Ne-Yo, Akon, të tjerë për "të ftohta" pasuritë kripto të Justin Sun

Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim (SEC) javën e kaluar njoftoi akuza kundër tetë të famshëmve për reklamimin e paligjshëm të argumenteve Tronix (TRX) dhe BitTorrent (BTT) të Justin Sun pa bërë të ditur se ata ishin kompensuar për këtë. Ata përfshijnë Lindsay Lohan, Jake Paul, DeAndre Cortez Way (Soulja Boy), Austin Mahone dhe Michele Mason (Kendra Lust). Të tjerë janë Miles Parks McCollum (Lil Yachty), Shaffer Smith (Ne-Yo) dhe Aliaune Thiam (Akon).

SEC gjithashtu ngarkoi Sun dhe tre nga kompanitë e tij - Tron Foundation Limited, BitTorrent Foundation Ltd. dhe Rainberry Inc - për ofertën dhe shitjen e paregjistruar të TRX dhe BTT.

Me përjashtim të Cortez Way dhe Mahone, të famshmit as nuk i pranuan dhe as nuk i mohuan gjetjet e SEC, por ranë dakord të paguanin më shumë se 400,000 dollarë në shpërfillje, interes dhe gjoba për të zgjidhur akuzat.

Kongresi i SHBA-së bën çështje për minierat e të burgosurve

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së javën e kaluar prezantoi një dokument që bën thirrje që miniera e kriptove bazuar në mekanizmin e Provës së Punës (PoW) të shihet si e rëndësishme për aftësinë e SHBA-së për të arritur qëllimet e saj energjetike dhe për të rritur ekonominë e saj.

Midis pikave të tjera, përkrahësit pranojnë në dokument se megjithëse miniera e PoW kërkon konsum të energjisë për procesin e vlefshmërisë së blockchain, ai përdor vetëm 0,14 përqind të furnizimit global me energji "që është më pak se sasia e energjisë elektrike që humbet në transmetim dhe shpërndarje çdo vit “.

Ata argumentojnë se shumë nga shqetësimet në lidhje me përdorimin e energjisë nga minierat e PoW janë të pajustifikuara sepse konsumi është transparent dhe i verifikueshëm.

MiCA: Rrethi sheh bankat e BE-së që konkurrojnë për shërbimet kripto në katër vjet

Me Rregulloren e Tregjeve në Kripto-Asetet (MiCA) që do të hyjë në fuqi në të gjithë BE-në në vitin 2024 , drejtori i Rrethit të BE-së, Patrick Hansen, thotë se ai pret që bankat kryesore evropiane të nxjerrin shërbimet e aseteve kripto në 48 muajt e ardhshëm.

një artikull të botuar javën e kaluar, Hansen vë në dukje se MiCA do t'i shpëtojë kompanive nga telashet për të "trokitur në derën e çdo rregullatori kombëtar nëse duan t'i shërbejnë të gjithë tregut të BE" - edhe nëse atyre u është dhënë një licencë operacionale vetëm në një. shtet anëtar i BE-së. Ai shtoi se kërkesat detyruese të BE-së të MiCA-s do ta bëjnë të besueshme që bankat të angazhohen në shërbime të tilla si kujdestaria, shkëmbimi ose emetimi i argumenteve të parave elektronike ose argumenteve të referuara në asete (ose monedhave të qëndrueshme).

Hong Kongu po punon për të rregulluar monedhat e qëndrueshme

Autoriteti Monetar i Hong Kongut po punon për një regjim rregullator për "stablecoins" me qëllim zbatimin e rregullores përkatëse në vitin 2024, tha Sekretari për Shërbimet Financiare dhe Thesarin, Christopher Hui, javën e kaluar në Samitin e Investimeve Aspen Digital Web 3 . Lëvizja është pjesë e strategjisë së qeverisë së Hong Kongut për të mbështetur dhe promovuar zhvillimin e teknologjive dhe aplikacioneve Web3.

Hong Kongu, për të cilin ai thotë se i kushton rëndësi të madhe aseteve virtuale (VA) dhe Web3 dhe vazhdon të pozicionohet si një qendër kryesore në Azi dhe më gjerë, tani ka mbi 800 kompani fintech që i shërbejnë publikut dhe sektorit të biznesit.

Basti Bitcoin në një milion dollarë: Real, një skemë apo marketing?

Ka pasur thirrje për një Bitcoin milion dollarësh. Në veçanti, pasi ka vendosur rreth 100 trilion dollarë në vlerë dhe pothuajse 800 milionë transaksione deri më tani, analiza e Ark Invest sugjeron një çmim Bitcoin prej mbi 1 milion dollarë në dekadën e ardhshme. Perspektiva bazohet në një vlerë të parashikuar të tregut të kriptomonedhave në intervalin 20 trilion dollarë.

Javën e kaluar, një diskutim rreth çmimit prej 1 milion dollarësh u rishfaq, edhe me një bast me vlerë një milion dollarë. Ose 2 milionë dollarë, në fakt, nëse rezulton se është arritur rezultati i synuar. Dikush është duke vënë bast, ose të paktën duke u përpjekur të vë bast në një Bitcoin milion dollarësh, dhe në një periudhë të shkurtër kohe: 90 ditë.

Personi në fjalë është ish-CTO i Coinbase, Balaji Srinivasan , i cili pretendoi se hiperinflacioni do ta çojë çmimin e Bitcoin në 1 milion dollarë në tre muajt e ardhshëm. Nëse ai fiton kundër kundërshtarit të tij, ai do të marrë 1 milion dollarë dhe 1 BTC (që deri atëherë - sipas parashikimit të tij - do të vlejë një milion USDC).

Quajeni atë një marifet publicitar, ose një skemë për të pompuar BTC-në, e bëri të flasë CryptoTwitter. Në një seri postimesh, ai pretendon se rregullatorët “si FDIC dhe Fed e dinin se SVB – dhe qindra banka të tjera – kishin më pak aktive se detyrimet e tyre”. Ai shton se kështu ka ndodhur që nga viti 2008 dhe vazhdojnë ta fshehin faktin se “paratë kanë ikur”.

Duke cituar një tabelë me 56 episode të inflacionit dhe hiperinflacionit botëror të mbledhur nga Cato , duke përfshirë rastin e Hungarisë në 1945 kur çmimet u dyfishuan në 15 orë, Srinivasan mendon se situata e afërt e hiperinflacionit (një gjendje në të cilën normat e inflacionit duhet të jenë të paktën 50% ) do të përhapej edhe më shpejt në epokën e internetit.

Disa zhvillime interesante priren të mbështesin sugjerimin se një prirje rritëse do të ndodhë, por jo në përmasat që propozon Srinivasan. Për shembull, firma e kripto-analitikës, Glassnode, ndau javën e kaluar se çmimi i Bitcoin pa një nga javët e tij më të mira me një rritje prej rreth 35.8%. Vështrimet e tij tregojnë se ka tregues që sugjerojnë se tregu i Bitcoin po del nga tregjet e ariut të thellë. Në një rast tjetër, një tregtar dhe analist i njohur, Rekt Capital, la të kuptohet në një postim në Twitter se ai pret që BTC të jetë në prag të konfirmimit të një 'tregu të ri demi'. Një këndvështrim i ngjashëm ndahet nga analisti kryesor në BlockwareTeam, Joe Burnett, i cili teorizoi se skena është vendosur për një rrjedhë parabolike, pasi 67.7% e të gjithë BTC nuk ka lëvizur në më shumë se një vit, pavarësisht dështimit të bankave.

Projeksioni i Srinivasan tingëllon i paqartë, por ai nuk është një fillestar i kriptove. Disa mendojnë se ai duket se e di më mirë që argumenti i tij të hidhet poshtë. Në të njëjtën kohë, duke e parë atë nga një këndvështrim i kundërt, shumë gjëra do të duhej të shkonin keq—dhe shumë shpejt—që të shfaqej rezultati i pritshëm i Srinivasan; sikur ka një kolaps të plotë shoqëror. Ka argumente se hiperinflacioni nuk ka gjasa të ndodhë, veçanërisht në SHBA, pasi vendi nuk ka borxhe të huaja ose probleme prodhimi për momentin. BTC nuk është vërtetuar se i përgjigjet mirë inflacionit, e lëre më hiperinflacionit.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles