Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 71

Published date:

Bastet e vizave në Solana dhe monedha të qëndrueshme për të revolucionarizuar pagesat

Visa po zgjeron aftësitë e saj të shlyerjes së kriptove, duke lejuar tani partnerët të dërgojnë dhe të marrin pagesa USDC përmes blockchain Solana. Kjo është pjesë e programeve pilot të Visa-s me blerësit tregtarë Worldpay dhe Nuvei.

Vëzhguesit e industrisë thonë se lehtësimi i vizave për shlyerjet USDC nga biznesi në biznes mund të rrisë adoptimin e stablecoin, ndërsa kreu i kriptove të Visa thotë se kompania sheh potencialin e blockchain dhe pret që rrjeti i saj të mbështetet në "blloqe të shumta, stabilcoins dhe CBDC". Visa po bisedon gjithashtu me lojtarët kryesorë të tregtisë elektronike ndërkufitare si Airbnb dhe Uber, të cilët mund të përfitojnë nga hekurudhat e pagesave më të shpejta dhe më të lira të bllokut. Falë shpejtësisë së lartë dhe tarifave të ulëta të Solanës, kjo mund të tërheqë bizneset që kërkojnë të optimizojnë kostot.

Në përgjithësi, Visa synon të jetë një urë lidhëse midis financave tradicionale dhe kriptos, pavarësisht trazirave të fundit në industri. Kompania ka integruar më parë USDC në Ethereum dhe duke zgjeruar aftësitë e saj të zgjidhjes së blockchain me USDC, sugjeron që ajo është e angazhuar në terma afatgjatë ndaj kriptove.


Gjykata mohon ofertën e SBF për lirim nga burgu

Kërkesa e Sam Bankman-Fried për t'u liruar nga burgu përpara gjyqit të tij penal të tetorit u refuzua nga një gjykatë federale e apelit të mërkurën. Gjykata tha se do të ketë një panel prej tre gjyqtarësh që të shqyrtojë kërkesën e tij, duke shtuar kompleksitetin e çështjes së aksioneve të larta.

Bankman-Fried u arrestua në dhjetor për dyshime se kishte keqpërdorur miliarda në fondet e klientëve FTX, me pretendimet se ai i devijoi fondet e klientëve në fondin e tij mbrojtës Alameda Research për të kompensuar humbjet. Dorëzania e tij prej 250 milionë dollarësh u revokua muajin e kaluar për shkak të ndërhyrjeve të mundshme të dëshmitarëve. Ai është regjistruar duke u ankuar për kushtet e burgut si një 'dietë mishi' me bukë dhe gjalpë kikiriku në vend të vakteve vegane. Avokatët e tij gjithashtu kanë argumentuar se ai ka nevojë për kompjuterë dhe ilaçe për të përgatitur mbrojtjen e tij siç duhet. Por gjykata e apelit refuzoi lirimin e menjëhershëm, megjithëse gjyqtari ka sinjalizuar hapjen për një vonesë gjyqi.

88,000 kripto milionerë në botë, gati gjysma e Bitcoin

Një studim i ri zbulon shtrirjen e dominimit të Bitcoin midis kriptomilionerëve dhe miliarderëve. Sipas raporteve të pasurisë së kriptove nga Henley & Partners , gati gjysma e 88,200 milionerëve të vlerësuar të kriptove në botë e mbajnë pasurinë e tyre në Bitcoin.

Për më tepër, 6 nga 22 miliarderët e kriptove në mbarë botën i bënë pasuritë e tyre të jashtëzakonshme kryesisht përmes tregtimit dhe investimeve të Bitcoin. Kjo nxjerr në pah qëndrueshmërinë e Bitcoin si kriptomonedha e parë, pavarësisht mijëra altcoin-eve që tani janë në dispozicion. Në total, ka 78 centi-milionerë Bitcoin me zotërime me vlerë mbi 100 milionë dollarë vetëm në BTC. Raportet ia atribuojnë apelit të Bitcoin statusit të tij pionier dhe zhurmës së hershme si një klasë aktivesh në zhvillim si interneti i hershëm.

Në përgjithësi, vlera totale e tregut të kriptove qëndron në 1.18 trilion dollarë me 425 milionë pronarë të vlerësuar të kriptove globale. Vende si Singapori, Zvicra dhe Emiratet e Bashkuara Arabe renditen si qendrat kryesore të kriptove me politika të favorshme.

Base Onchain Summer tërheq 268 mijë + përdorues dhe 700 mijë + NFT Mints

Baza e rrjetit të shtresës 2 të Coinbase pa mbi 700,000 NFT të krijuara nga më shumë se 268,000 kuleta unike gjatë ngjarjes së saj të promovimit " Onchain Summer " në gusht.

Fushata njëmujore paraqiti zbritje ekskluzive të artit dixhital NFT në Base nga mbi 50 partnerë. Kompletet e reja të artit të publikuara në datat e stivosura i shtynë përdoruesit të kthehen në rrjet në mënyrë të përsëritur. Baza gjithashtu goditi nivelet rekord të vlerës totale të mbyllur, duke arritur kulmin mbi 400 milionë dollarë. Sidoqoftë, rrjeti pësoi një ndërprerje dhe promovime të mashtrimit në mes të zhurmës. Në përgjithësi, megjithatë, ngjarja e Verës Onchain pati sukses në nxitjen e adoptimit dhe aktivitetit të rëndësishëm në rrjetin e ri të shtresës bazë 2. Përdoruesit e mëdhenj dhe numrat e prerjes NFT janë një fillim premtues për përpjekjet e Base për të fituar tërheqje.

Vala e nxehtësisë e Teksasit çon në rendimente më të ulëta të Bitcoin për Riot, Marathon

Vapa ekstreme e verës në Teksas ka ndikuar në operacionet e nxjerrjes së bitcoin për kompani si Riot Platforms dhe Marathon Digital Holdings. Të dy raportuan më pak bitcoin të minuar në gusht në krahasim me korrikun.

Prodhimi i bitcoin i Riot ra 19% ndërsa ai i Marathon ra me 9% nga muaji në muaj. Kompanitë ia atribuuan këtë kryesisht pakësimit të minierave herë pas here për të siguruar stabilitetin e rrjetit elektrik të Teksasit gjatë pikut të kërkesës kur temperaturat i kalonin 100 gradë Fahrenheit.

Megjithatë, Riot siguroi mbi 31 milionë dollarë kredi për energji nga operatori i rrjetit ERCOT duke e fikur, duke tejkaluar shumë fitimet nga miniera e tij e bitcoin. Marathon gjithashtu mori pjesë në programet e shkurtimit, por tha se kreditë nuk ishin një burim kryesor i të ardhurave. Minatorë të tjerë si CleanSpark, pa ekspozimin e Teksasit, panë rritje të hashrates dhe prodhimit të bitcoin në gusht. Megjithatë, shumica e kompanive presin që pengesat e përkohshme të verës në Teksas do të kompensohen afatgjatë nga hapjet e objekteve të reja.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet thjesht një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles