Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 72

Published date:

Gjykatësi i jep FTX-së hapa përpara për të filluar shitjen e zotërimeve kripto me vlerë miliarda

Një gjykatë falimentimi në SHBA ka miratuar mocionet e FTX për të filluar shitjen e zotërimeve të saj të kriptomonedhave, duke lejuar shkëmbimin e shembur të mbledhë fonde për kreditorët. Drejtuesit e FTX argumentuan se asetet e vlerësuara prej 3.4 miliardë dollarësh - duke përfshirë 1.16 miliardë dollarë SOL dhe 560 milion dollarë BTC - duhet të likuidohen. Ndërsa disa ngritën shqetësime për gjurmimin e fondeve të klientëve individualë në asetet e bashkuara, gjyqtari dha miratimin.

FTX tani mund të shesë deri në 100 milionë dollarë në javë të shumicës së argumenteve, me kapak që mund të rritet në 200 milionë dollarë rast pas rasti, nën drejtimin e një këshilltari financiar. Të ardhurat do të shkojnë për procedurat e falimentimit. Vendimi u pa në mënyrë të favorshme si ndihmë për përshpejtimin e procesit për kreditorët, megjithëse të tjerë shqetësohen se vëllimet e mëdha që hyjnë në tregun tashmë të tronditur të kriptove mund të shkaktojnë rënie të mëtejshme të çmimeve të aktiveve. Me miratimin e dhënë, FTX mund të fillojë ngadalë likuidimin e rezervave të saj të konsiderueshme të kriptomonedhave që synojnë adresimin e detyrimeve pas shpërthimit të saj në nëntor të 2022.


Adoptimi i kriptove më i larti në vendet në zhvillim sipas Indeksit Chainalysis 2023

Indeksi Global i Adoptimit të Kriptove Chainalysis 2023 , i cili analizon të dhënat e transaksioneve në zinxhir dhe trafikun në internet për të përcaktuar se cilat vende kanë përdorimin më të lartë të kriptomonedhës nga qytetarët, zbuloi se vendet në zhvillim po udhëheqin rrugën. India, Nigeria dhe Vietnami kryesuan listën. Vendet me të ardhura më të ulëta të mesme të renditura nga Banka Botërore panë rimëkëmbjen më të fortë në adoptimin e kriptove në bazë pas rënies së FTX në fund të vitit 2022. Ky grup është unik në atë që nivelet e adoptimit mbeten më të larta se në mesin e vitit 2020 përpara tregut të fundit të rritjes.

Ekspertët sugjerojnë se kriptovaluta mund të plotësojë nevoja të rëndësishme financiare pasi ekonomitë në këto vende me të ardhura të ulëta të mesme vazhdojnë të zhvillohen. Gjetjet nënkuptojnë se kripto mund të luajë një rol të madh në rritjen e tyre të ardhshme ekonomike. Me mbi 40% të popullsisë së botës që banon në vende me të ardhura të mesme të ulëta, ku përdorimi i kriptove në bazë është treguar më elastik, tendencat e vazhdueshme të adoptimit mund të ketë një faktor të rëndësishëm shtytës për klasën e aseteve dixhitale në një shkallë globale që ecën përpara. Nëse modelet aktuale vazhdojnë, duket se kriptomonedha mund të rrënjoset më thellë brenda ekonomive në zhvillim.

CoinEx goditet nga hakimet, ngrin transaksionet me 27 milion dollarë të humbur

Shkëmbimi i kriptove CoinEx ka pezulluar tërheqjet pasi zbuloi një hakim të dyshuar prej 27 milionë dollarësh. Më 12 shtator, sistemi i kontrollit të rrezikut të platformës gjeti tërheqje anormale nga disa kuleta të nxehta të përdorura për ruajtjen e aktiveve të këmbimit. Sinjalizimet fillestare treguan humbje prej miliona në argumentet Ethereum, Tron dhe Polygon. Ndërsa shuma e saktë është ende duke u përcaktuar, CoinEx pranoi se ishte një pjesë e vogël e totalit të aktiveve. Si përgjigje, shkëmbimi pezulloi menjëherë depozitat dhe tërheqjet për të hetuar. Disa adresa të dyshuara të portofolit janë ndarë që atëherë. Shenjat e prekur përfshijnë gjithashtu Bitcoin, Arbitrum dhe Solana. CoinEx siguroi përdoruesit që fondet e tyre janë të sigurta dhe të pakompromisa, duke u zotuar për kompensim të plotë për humbjet. Muajin e kaluar shkëmbimi ishte mburrur se nuk kishte pësuar kurrë një shkelje të sigurisë falë sigurisë së klasit botëror, duke theksuar natyrën e rëndë të këtij incidenti. Përdoruesit tani presin përditësime të mëtejshme pasi CoinEx punon për të përcaktuar qëllimin dhe burimin e plotë të milionave të dyshuara të vjedhura në shfrytëzimin e dukshëm.

Opera debuton në portofolin Stablecoin në shfletues për përdoruesit afrikanë

Opera ka lançuar një portofol të ri stablecoin të integruar në shfletuesin e saj popullor celular për përdoruesit në Afrikë. E quajtur MiniPay, portofoli jo-kujdestar është ndërtuar në bllokun Celo dhe lejon dërgimin dhe marrjen e monedhave të qëndrueshme duke përdorur numrat e telefonit celular. Me mbi 100 milionë përdorues në të gjithë Afrikën nga shfletuesi i saj Opera Mini, portofoli i ri synon t'i japë bazës së tij ekzistuese të klientëve akses të përballueshëm në asetet dixhitale.

MiniPay mundëson transaksione të shpejta me tarifa nën cent dhe mbështet shërbimet lokale fiat onboarding/offboard. Ai rezervon automatikisht kuletat edhe përmes vërtetimit të Google. E ndërtuar në bashkëpunim me Celo, MiniPay adreson shqetësimet që afrikanët kanë përmendur rreth kostove të larta të pagesave dhe mungesës së aksesit të të dhënave celulare. Duke vendosur portofolin përmes platformës së saj të krijuar të shfletuesit, Opera synon që MiniPay të prezantojë përdorimin e stablecoin dhe aplikacionet e decentralizuara në bazën e saj të gjerë të përdoruesve afrikanë në një mënyrë të thjeshtë.

Bashkëthemeluesi i OneCoin 20 vjet prapa hekurave për rolin kryesor në skemën e mashtrimit kripto prej 4 miliardë dollarësh

Karl Greenwood, një bashkëthemelues i skemës famëkeqe të kriptomonedhës OneCoin, u dënua me 20 vjet burg nga një gjykatë federale amerikane për rolin e tij në mashtrimin masiv. OneCoin, që operonte jashtë Bullgarisë duke filluar nga viti 2014, u maskua me mashtrim si një kriptomonedhë për të mashtruar mbi 3.5 milionë investitorë në mbarë botën me rreth 4 miliardë dollarë. Megjithatë, OneCoin nuk ekzistonte në të vërtetë në asnjë blockchain dhe në fakt ishte një skemë piramidale. Greenwood, i cili merrte 5% të shitjeve mujore si "mjeshtër shpërndarës global" i OneCoin, ndihmoi në inxhinierinë e mashtrimit. Ai u deklarua fajtor për akuzat për mashtrim dhe pastrim parash vitin e kaluar. Gjykata gjithashtu urdhëroi Greenwood të humbiste rreth 300 milionë dollarë, duke reflektuar përfitimet e tij të paligjshme. Bashkëthemeluesja e OneCoin Ruja Ignatova mbetet e lirë me një njoftim më të kërkuar të FBI-së.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles