Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 45

Published date:

Visa hedh poshtë pretendimin e Reuters se ka ndaluar Crypto Push

Shefi i Crypto në Visa, Cuy Sheffield, javën e kaluar shkoi në Twitter për të hedhur poshtë një raport të Reuters se gjigandi i pagesave - krahas Mastercard - ndaloi shtytjen e kriptove pas shkrirjes së industrisë.

Përkundrazi, Sheffield vë në dukje në një temë se ata "vazhdojnë të bashkëpunojnë me kompanitë e kriptove për të përmirësuar platformën e fiat-it në dhe jashtë kufijve, si dhe përparimin në udhërrëfyesin e produktit tonë për të ndërtuar produkte të reja që mund të lehtësojnë pagesat e stablecoin në një mënyrë të sigurt, të pajtueshme dhe të përshtatshme. mënyrë.”

Ai pohoi se sfidat dhe pasiguria në ekosistemin e kriptove nuk e kanë ndryshuar pikëpamjen e Visa-s se “valutat dixhitale të mbështetura nga fiat që funksionojnë në blockchain publik kanë potencialin të luajnë një rol të rëndësishëm në ekosistemin e pagesave”.

SEC akuzon ish-inxhinierin bashkëdrejtues në FTX për mashtrim

Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim javën e kaluar akuzoi ish-Inxhinierin Drejtues për shkëmbimin e shembur FTX për pjesëmarrje në një skemë shumëvjeçare për të mashtruar investitorët e kapitalit.

Nishad Singh, i cili filloi platformën e tregtimit të kriptove FTX së bashku me Samuel Bankman-Fried (SBF) dhe Gary Wang, thuhet se krijoi kodin e softuerit që lejoi fondet e klientëve FTX të devijoheshin në Alameda Research - një fond mbrojtës kripto në pronësi të SBF dhe Wang. Kjo, pavarësisht nga garancitë e rreme për investitorët se FTX ishte i sigurt dhe se Alameda ishte thjesht një klient tjetër pa privilegje të veçanta. Ankesa pretendon se Singh e dinte ose duhej ta dinte se deklarata të tilla ishin të rreme dhe mashtruese. Singh pretendohej gjithashtu se kishte drejtuar qindra miliona dollarë më shumë në fondet e klientëve FTX tek Alameda, edhe pse u bë e qartë se Alameda dhe FTX nuk mund t'i bënin klientët të plotë për fondet tashmë të devijuara në mënyrë të paligjshme. Singh më vonë tërhoqi rreth 6 milionë dollarë nga FTX për përdorim personal dhe shpenzime, duke përfshirë blerjen e një shtëpie shumë milionëshe dhe donacione për qëllime bamirësie. Sipas shifrave më të fundit të Zbulimit të Debitorit FTX , neto Alameda mori hua rreth 9.3 miliardë dollarë nga kuletat dhe llogaritë e FTX.

Visa zgjedh pesë krijues në zhvillim për NFT Collab

Në frymën e BUIDLING me ekosistemin kripto në Ekonominë e Krijuesit, Visa javën e kaluar prezantoi grupin e saj të vitit 2023 dhe të parë të Programit të Krijuesit. Me synimin për t'u ofruar krijuesve mundësinë për partneritet me Visa për të përshpejtuar miratimin e NFT-ve, programi pa pesë krijues - nga Brazili në Gana dhe Singapori - të njoftuar se do të punojnë me komunitetin global për të rritur bizneset e tyre NFT.

Visa raporton se aplikacionet u hapën për mentorimin e strategjisë gjithëpërfshirëse të produktit, të orientuara drejt ndihmës së artistëve të parë dixhital të përdorin NFT-të për të rritur bizneset e tyre marsin e kaluar. Ai shton se pesë krijuesit u zgjodhën nga mbi një mijë aplikacione të marra nga e gjithë bota.

Themeluesi i Ethereum ndan përvojat personale në pagesat kripto

Zhvilluesi kryesor i rrjetit Ethereum, Vitalik Buterin, publikoi javën e kaluar një artikull ku nënvizonte disa nga sfidat mbizotëruese me të cilat përballen pagesat me kripto gjatë 10 viteve të fundit. Ato përfshijnë besueshmërinë e lidhjes së internetit, nevojën për ndërfaqe më të mira të përdoruesit dhe vonesa të gjata kohore për konfirmimin e transaksioneve në zinxhir.

Të tjerat që mbetën jashtë janë nevoja për të përmirësuar përvojën e përdoruesit rreth transaksioneve dhe zhvilluesve të portofolit që mendojnë më qartë për privatësinë, si dhe forma më të mira të abstraksionit të llogarisë. Ai përfundon me nevojën për përvojë më të mirë të përdoruesit edhe pse ka pasur disa përmirësime gjatë viteve, veçanërisht me EIP-1559 të fundit .

Goldman Sachs e hapur për punësim si Huadhënës Mbështet Platformën Blockchain

Pas përdorimit të blockchain-it të saj GS DAP në një shitje obligacionesh në Hong Kong, kreu i ekipit të aseteve dixhitale të Goldman Sachs, Mathew McDermott, javën e kaluar konfirmoi se banka mbetet "shumë mbështetëse" për të eksploruar aplikacionet e blockchain me divizionin e tyre të vendosur për të punësuar " sipas rastit” këtë vit.

GS DAP është një platformë tokenizimi e bazuar në një blockchain privat. Kohët e fundit është përdorur në shitjen e 800 milionë dollarëve HK (102 milionë dollarë) të bonove jeshile të tokenizuara, duke shkurtuar shlyerjet pas tregtisë nga pesë ditë në një ditë pas tregtisë nga pesë.

Aktualisht, rreth 70 persona – krahasuar me katër anëtarë në vitin 2020 –, McDermott vëren se ekipi është i hapur për të forcuar forcën e stafit për shkak të potencialit që teknologjia blockchain të përmirësojë funksionimin e tregjeve.

Devcon 7 i Ethereum shkon në Azinë Juglindore në 2024! Por pse?

Pas Bogota-s vitin e kaluar pas një pauze tre-vjeçare, Fondacioni Ethereum (EF) javën e kaluar theksoi pse ata caktuan edicionin e ardhshëm të ngjarjes së zhvilluesve të rrjetit, Devcon 7, për vitin 2024 në Azinë Juglindore.

Pas angazhimit me komunitetin lokal të Amerikës Latine Ethereum, ata duan të arrijnë një ndikim të ngjashëm për t'u zhvilluar në një nivel tjetër rajonal dhe Azia Juglindore i përshtatet qëllimit të rritjes së diversitetit.

Komuniteti Ethereum është në shumë mënyra ende i dominuar nga perëndimi, pavarësisht nga fakti se kripto-ja përdoret më praktikisht në Azinë Juglindore, vuri në dukje EF në postimin në blog, duke treguar katër vende të Azisë Juglindore të renditura në top 20 të Indeksit Global të Adoptimit të Kriptove . , me Vietnamin dhe Filipinet në #1 dhe #2.

Ai shton se Azia Juglindore ka mundësi të mëdha të pashfrytëzuara dhe në rritje të vazhdueshme, si në Amerikën e Jugut, dhe Devcon 7 ofron mundësinë për t'i "i dhënë një komuniteti të madh, të ri, aktiv dhe të larmishëm një platformë në skenën botërore të Ethereum".

Vendndodhje specifike brenda Azisë Juglindore ende nuk janë konfirmuar.

Banka dixhitale më e mirë braziliane lançon Crypto Token për klientët besnikë

Banka dixhitale e Brazilit, Nubank, lançoi javën e kaluar një kriptotoken për të fuqizuar programin e saj të besnikërisë së klientit, sipas një raporti lokal . I quajtur Nucoin, token u zhvillua me Polygon dhe transaksionet e tij do të kryhen brenda aplikacionit të bankës, kështu që nuk ka treg sekondar dhe asnjë mundësi për të tërhequr tokenat në një portofol privat.

Nubank ka rreth 70 milionë klientë në Brazil. Nga 100 miliardë tokenët e krijuar, rreth 80% e tyre do të jenë për përdoruesit fundorë që i bashkohen protokollit në të ardhmen. Katër mënyrat për përdoruesit për të fituar Nucoin përfshijnë nëpërmjet një airdrop fillestare, përmes barazimit në gjashtë muajt e parë, kthimin e parave në kartat e debitit dhe/ose kreditit të Nubank dhe duke qenë një anëtar aktiv i komunitetit.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles