Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 102

Published date:

70,000 Bitcoin BTC të blera përpara raportit të inflacionit në SHBA

Investitorët kanë blerë së fundmi 70,000 Bitcoin përpara raportit të inflacionit në SHBA, duke e parë kriptomonedhën si një mbrojtje kundër rënieve ekonomike dhe pasigurisë. Kjo lëvizje e fortë blerjeje thekson besimin në vlerën e Bitcoin mbi shqetësimet e inflacionit dhe zhvlerësimit të monedhave fiat. Me rritjen e Indeksit të Çmimeve të Konsumit në SHBA (CPI), investitorët janë të shqetësuar se Rezerva Federale e SHBA-së heziton të ulë normat e interesit, duke sinjalizuar çmime të larta të konsumit për nevojat bazë si strehimi, ushqimi dhe uji. Kjo mund të shkaktojë humbje të fuqisë blerëse nga monedhat fiat ndërsa çmimet e produkteve rriten, kjo është arsyeja pse Bitcoin mund të veprojë si një mbrojtje për të parandaluar inflacionin me një ofertë fikse prej 21 milionë, duke pasur më pak ndikim nga ndryshimet e politikës monetare.

GameStop Meme Monedhat po marrin Solanën

GameStop ka qenë titujt kryesorë këtë javë kur Roaring Kitty, një avokat i fortë i GameStop, ringjalli Twitterin e tij pas një pauze 3 vjeçare. Kjo ka rezultuar që monedhat e memeve GameStop në Solana të ndërtuara në platformën pump.fun kanë arritur një rekord prej 14,500 tokenash të vendosura brenda një dite pas postimit të memeve të Roaring Kitty në Twitter. Pavarësisht paqëndrueshmërisë, argumentet e bazuara në Solana kanë parë rritje të konsiderueshme me mbi 512,000 tokena të vendosura që nga janari, duke gjeneruar rreth 127,000 SOL ose afërsisht 19 milionë dollarë të ardhura. Kjo thekson se monedhat meme kanë një vend në kriptomonedhë edhe kur nuk ka vlerë të dobishme ose të brendshme.

Zhvilluesi i Solana pranon se ka vjedhur fondet e përdoruesve të Cypher për lojërat e fatit

Hoak, një zhvillues i Solana rrëfeu në Twitter se kishte vjedhur mbi 314,000 dollarë në USDT, USDC dhe Solana nga Cypher Protocol për të mbështetur një varësi nga kumari. Hoak i përdori fondet për transaksione të shumta të lojërave të fatit, duke pranuar se asgjë nuk mund t'i zhbënte veprimet e tij. Vjedhja ishte pjesë e një hetimi në vazhdim nga një raport i serverit Cypher Protocol Discord. Barret, një kontribues kryesor që përshkruan në detaje vjedhjen, përshkroi ndikimin e saj në komunitet dhe përpjekjet për të rindërtuar pas një shfrytëzimi të mëparshëm. Pavarësisht nga fatkeqësitë, Hoak ka pranuar veprimet e tij dhe po i pranon pasojat.

CEO i Ripple lë të kuptohet se qeveria amerikane po synon Tether

CEO i Ripple, Brad Garlinghouse, beson se qeveria amerikane po synon Tether, monedhën e qëndrueshme të njohur si USDT, e cila mund të ketë një efekt valëzues në tregun e kriptove. Në një podcast, Garlinghouse parashikoi një tjetër efekt të rënies së kriptove të ngjashme me kolapsin e FTX nëse Tether hiqet, pasi është një pjesë e madhe e ekosistemit të kriptove. Edhe me lajmet negative, Ripple ka plane të lançojë monedhën e vet të qëndrueshme në 2024 dhe token do të kthehet me depozita në dollarë, thesare afatshkurtëra të qeverisë dhe ekuivalente të tjera të parave.

Qeveria kineze mbyll operacionin bankar nëntokësor prej 1.9 miliardë dollarësh USDT

Policia kineze ka mbyllur një operacion bankar nëntokësor prej 1.9 miliardë dollarësh duke përdorur stablecoin Tether ose të njohur si USDT. Kriptovaluta përdorej për shkëmbime valutore dhe kontrabandë mallrash si ilaçe dhe kozmetikë. Kjo goditje e madhe çoi në arrestimin e 193 të dyshuarve në 26 provinca të Kinës. Dy operacione me bazë në Fujian dhe Hunan u mbyllën, duke ngrirë 20 milionë dollarë të lidhura me operacionin. Edhe me ndalimin e Kinës për aktivitetet e kriptomonedhave, tregtarët vazhdojnë të gjejnë mënyra për të përdorur asetet e kriptomonedhave me investitorët kinezë që janë një nga mbajtësit më të mëdhenj të monedhave të qëndrueshme në botë.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet thjesht një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles