Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 65

Published date:

Demokratët dhe republikanët përballen me projektligjin e ri të kriptos në SHBA

Pavarësisht kundërshtimit nga demokratët në Komitetin e Shërbimeve Financiare të Dhomës së Përfaqësuesve, Akti i Inovacionit dhe Teknologjisë Financiare (FIT) për Aktin e shekullit të 21-të u miratua më 27 korrik, duke sjellë në një epokë të re të rregullimit të kriptove për Shtetet e Bashkuara. Projektligji i ri synon të dallojë më qartë kriptovalutat si letra me vlerë ose si mallra, duke i ofruar njëkohësisht fuqi rregullatore Komisionit të Tregtisë së të Ardhmes së Mallrave (CFTC). Ai gjithashtu kërkon të qartësojë rolin e Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Shkëmbimeve (SEC), një institucion i cili ka qenë në mosmarrëveshje me institucione të ndryshme kripto në kohët e fundit.

Ndërsa projektligji përfundoi me mbështetjen dypartiake , rregullorja e propozuar pa rezistencë nga lagje të ndryshme demokrate, duke përfshirë disa anëtarë të tillë si deputetja Maxine Waters, e cila përmendi mungesën e mbrojtjes së konsumatorit – veçanërisht në kontekstin e kolapsit të FTX – si një nga arsyet për të rishqyrtuar projektligjin.


Shkëmbimi kryesor tërheq aplikacionin për tregun gjerman

Shkëmbimi i kriptovalutave Binance vazhdon të përballet me sfida rregullatore në Evropë dhe më gjerë, duke tërhequr aplikacionin e tij të fundit për të filluar operimin në Gjermani. Lëvizja shënon sfidën më të fundit në një seri sfidash në tregun evropian për Binance, pasi u përball me rezistencën nga rregullatorët në Holandë, Austri dhe Francë. Raportet nga Binance thonë se shkëmbimi e tërhoqi qëllimisht aplikimin e tyre për shkak të pengesave që sollën legjislacioni i shumëpërfolur i BE-së për MiCA (Tregjet në Asetet Kripto), së bashku me kushtet më të gjera të tregut global.

Në fund të qershorit 2023, megjithatë, dolën zëra se ishte BaFin, rregullatori financiar gjerman, i cili në fakt kishte refuzuar aplikimin e Binance. Ndërsa kjo është ende hamendje, dalja e Binance nga tregu gjerman është një goditje e madhe për planet e bursës për t'u shërbyer klientëve evropianë dhe për të rritur bazën e tyre të klientëve në rajonin e BE-së.

Kontraktori ByBit në ujë të nxehtë mbi 4.2 milion dollarë kripto të vjedhur

Një kontraktues me bazë në Singapor për shkëmbimin e kriptomonedhave ByBit u urdhërua nga një Gjykatë e Lartë të kthejë 4.2 milion dollarë në kripto të fituara në mënyrë të paligjshme. Ho Kai Xin, e cila punoi si kontraktore e listës së pagave për ByBit nën kompaninë WeChain Fintech, mori 4.2 milionë USDT në katër adresa të ndryshme duke abuzuar me pozicionin e saj në ofruesin e listës së pagave. Duke përdorur kriptomën e blerë në mënyrë të paligjshme, i dyshuari grumbulloi një pazar të jashtëzakonshëm që përfshinte blerjet e një apartamenti nën çati, sende luksoze dhe një makinë.

Megjithëse ByBit ngriti padinë kundër Xin në tetor 2022, vendimi i korrikut 2023 shënon një ngjarje ligjore historike pasi gjyqtari, gjykatësi Philip Jeyaretnam, vendosi që USDT e vjedhur përbënte "një gjë në veprim", që do të thotë se është në gjendje të duke u mbajtur në mirëbesim dhe për rrjedhojë, garanton të njëjtin veprim ligjor për aktivet jo-materiale siç janë borxhet. Ky është vendimi i parë i tillë në një gjykatë të ligjit të zakonshëm dhe sipas gjyqtarit, "është vetëm për shkak se njerëzit në përgjithësi pranojnë vlerën e këmbimit të predhave ose rruazave ose kartëmonedhave të shtypura në mënyra të ndryshme që ato bëhen monedhë. Paratë pranohen në bazë të një akti kolektiv. të besimit të ndërsjellë”.

Hakerët famëkeq të Koresë së Veriut dyshohen për shkelje të 37 milionë dollarëve

Celulari i hakerimit të kriptove, i lidhur me Korenë e Veriut, Lazarus Group, janë të dyshuarit kryesorë në një hakim në platformën e pagesave të kriptomonedhave, CoinsPaid. Në një postim nga ofruesi i shërbimit të datës 26 korrik, ata shpjegojnë se kishin marrë masa për të parandaluar vjedhjen e mëtejshme të fondeve, me përparësinë kryesore mbrojtjen e fondeve të klientëve. Operacionet pritet të rifillojnë plotësisht brenda pak ditësh dhe ofruesi i pagesave ka kërkuar ndihmën e kompanive si Crystal, Chainalysis, Match Systems, Valkyrieinvest, Staked.us, OKCoinJapan dhe Binance për të ndihmuar në marrjen e fondeve.

Grupi Lazarus ka tërhequr vëmendjen në hapësirën e kriptove për grumbullimin e qindra miliona dollarëve në asete dixhitale, të gjitha gjoja me qëllim financimin e operacioneve të Koresë së Veriut. Viktima të tjera të qelisë hakere përfshijnë Axie Infinity, Horizon Bridge, Atomic Wallet dhe Alphapo, për të përmendur disa. Sipas CoinsPaid, është paraqitur një raport me forcat e zbatimit të ligjit estonez, dhe ofruesi i pagesave është zotuar gjithashtu të "shpall një nismë të re që synon minimizimin dhe parandalimin e sulmeve të tilla në të ardhmen".

Tregu NFT i Sotheby's Bucks me ankand të suksesshëm të artit

Pavarësisht nga një rënie e madhe në tregun NFT, shtëpia e artit Sotheby's pa ankandin e tyre të fundit të artit gjenerues të shitur në më pak se një orë. Koleksioni, i cili përbëhej nga 500 vepra arti nga artistja gjeneruese 99-vjeçare Vera Molnár, është një nga përpjekjet e fundit të Sotheby's në hapësirën gjeneruese të artit NFT, me ankande të tjera që performojnë po aq mirë. Shtëpia e artit me famë botërore nisi fillimisht platformën e tyre NFT në vitin 2021, të quajtur " Sotheby's Metaverse ".

Ndërsa çmimet e përgjithshme dysheme dhe vëllimet e tregtimit kanë arritur nivelet më të ulëta të të gjitha kohërave për tregun më të gjerë NFT, ky ankand është i fundit në një varg shitjesh të suksesshme që Sotheby's ka arritur të lehtësojë. Shtëpia e artit ka përforcuar më tej angazhimin e tyre ndaj hapësirës NFT duke shpallur Programin e tyre Gen Art në qershor 2023, një program që synon të inkubojë artistë gjenerues dhe t'i lejojë ata të shesin punën e tyre nëpërmjet Sotheby's Metaverse.

 

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles