Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 108

Published date:

Daljet prej 1,13 miliardë dollarësh arritën në ETF të Bitcoin në 7 ditë

Në 7 ditët e fundit, ETF-të e Bitcoin spot kanë parë dalje të konsiderueshme prej 1.13 miliardë dollarësh , duke ngritur alarme për stabilitetin e Bitcoin. Kontribuesit në këto dalje përfshijnë Grayscale Bitcoin Trust dhe Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund. Ndjenja e tregut pasqyron blerjet rritëse në fillim të vitit 2024, pasi institucionet tani dalin nga tregu, duke ndikuar në besimin në modelet e tregtimit. Disa fonde mbrojtëse po shkarkojnë pozicionet e tyre në Bitcoin për shkak të rënies së interesit të hapur në të ardhmen e Bitcoin CME dhe normave më të ulëta të financimit vjetor. Edhe me këto sfida, investitorët institucionalë janë ende optimistë me MicroStrategy dhe Metaplanet duke rritur zotërimet e tyre kur tregu është në tendencë në rënie.

Balena Crypto derdh 4,65 milionë dollarë në Dogwifhat

Bitcoin zbriti deri në 58,500 dollarë këtë javë, duke bërë që memecoins si Dogwifhat të bien nën 1.5 dollarë. Kjo bëri që kritikët të përfundojnë meta meme monedhe me disa balena që shesin pronat e tyre. Sidoqoftë, Dogwifhat u rrit çuditërisht mbi 30% pasi një investitor i madh shpenzoi 4.65 milionë dollarë për të blerë 2.3 milionë token, duke rritur zotërimin e tyre total me vlerë gati 50 milionë dollarë. Kjo tregon përmirësimin e memecoins si një mbajtje vlere për investitorët.

Solana Altcoin Frenzy sheh 106,000 Altcoin të reja të lançuara këtë javë

Solana është bërë zinxhiri kryesor për lançimin e projekteve të reja me mbi 106,000 argumente të reja të lançuara në blockchain e saj këtë javë. Zhvilluesit janë të bindur për lançimin në Solana sepse ajo ka shpejtësi të lartë me tarifa transaksioni me kosto të ulët, duke mundësuar krijimin dhe tregtimin efikas të tokenit. Pavarësisht thashethemeve për një hetim, Solana vazhdon të lulëzojë, me figura të dukshme që hedhin poshtë mendimet negative dhe turbullirat.

Dhurimi i Bitcoin mbështet 500 mijë dollarë borxh për Julian Assange

Pas një beteje 14-vjeçare kundër Shteteve të Bashkuara, Julian Assange, bashkëthemeluesi i WikiLeaks, tani është një njeri i lirë. Një Bitcoiner anonim dhuroi mbi 8 Bitcoin rreth 500,000 dollarë për të shlyer borxhin e Assanage. Ai u lirua nga burgu Belmarsh në Mbretërinë e Bashkuar pasi arriti një marrëveshje për pranimin e fajësisë dhe fluturoi në Saipan për të shmangur vendosjen e këmbës në tokën amerikane, Assange u deklarua fajtor për shkeljen e Aktit të spiunazhit të SHBA dhe u dënua me 5 vjet e 2 muaj, por duke qenë se ai kishte shërbyer kohë në MB, ai u largua i lirë. Assange kishte gjithashtu një donacion shtesë në mbi 380,000 dollarë, duke mbërritur në Australi pa borxhe.

Projekt-ligji i propozuar për pagesat e taksave federale në Bitcoin

Përfaqësuesi i SHBA-së Matt Gaetz ka prezantuar një projekt-ligj që do t'i lejojë amerikanët të paguajnë taksat e tyre federale mbi të ardhurat duke përdorur Bitcoin. Projektligji i propozuar kërkon të ndryshojë kodin e të ardhurave të brendshme për të lejuar këtë metodë të re pagese, duke kërkuar që Sekretari i Thesarit të krijojë një sistem për pranimin e Bitcoin dhe konvertimin e tij në dollarë pas marrjes. Projekt-ligji i propozuar përfshin dispozita për kontratat IRS në lidhje me pagesat e Bitcoin dhe zbatohet për rregullat ekzistuese mbi përgjegjësinë dhe konfidencialitetin. Kjo lëvizje ilustron SHBA-në duke ndërmarrë një hap për të adoptuar kriptomonedhën në sistemin e tyre financiar, duke ndjekur shembullin si El Salvador dhe tani Argjentina.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet thjesht një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles