Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 57

Published date:

Japonia do të zbatojë masat e reja AML

Javën e kaluar doli në dritë se Japonia po kërkon të forcojë masat e pastrimit të parave të lidhura me kriptografinë që nga 1 qershori. Sipas raporteve lokale , kabineti i Japonisë ka miratuar procedura më të rrepta kundër pastrimit të parave (AML), të cilat përfshijnë gjurmimin e transaksioneve të aseteve kripto, në një përpjekje për të harmonizuar kuadrin ligjor të vendit me standardet globale.

Raportet thonë se ndryshimet janë bërë në përgjigje të vlerësimit të Task Forcës së Veprimit Financiar se përpjekjet e mëparshme të Japonisë për AML duhet të rishikohen. Kuadri i ri e vendos zbatimin e " rregullit të udhëtimit " si prioritet dhe kërkon që institucionet financiare të përfshira në përpunimin e transfertave të aseteve kripto të ndajnë informacionin e klientit - duke përfshirë emrat dhe adresat e dërguesit dhe marrësit - me institucionin tjetër.


IRS i SHBA dërgon agjentë jashtë shtetit në luftën kundër krimit kibernetik

Hetimi Kriminal i Shërbimit të të Ardhurave të Brendshme (IRS-CI), krahu hetimor i IRS që fokusohet në krimin financiar, javën e kaluar nisi një program pilot për të luftuar krimin kibernetik të lidhur me kripto. Ai përfshin dërgimin e katër agjentëve specialë për të shërbyer si atashe kibernetikë në Sydney, Bogota, Frankfurt dhe Singapor, dhe bashkëpunimin me partnerët e zbatimit të ligjit në kontinente të ndryshme. Ata do të punojnë për 120 ditë nga qershori deri në shtator 2023 për të ofruar ekspertizë dhe mjete për të luftuar krimin kibernetik në nivel global, një lëvizje të cilën shefi i IRS-CI, Jim Lee, e thekson si një mënyrë për të siguruar që homologët e tyre të huaj të kenë "akses në të njëjtat mjete dhe ekspertizë” si SHBA në lidhje me luftimin e krimit kibernetik.

Komuniteti Crypto shënon Ditën e 13-të të Pizza Bitcoin

Javën e kaluar ishte 13-vjetori i Ditës së Pizza Bitcoin . Që nga 22 maji 2010, kur një burrë nga Florida i quajtur Laszlo Hanyecz bëri një blerje historike të dy picave për 10,000 BTC, ditës i është kushtuar vëmendje e veçantë, veçanërisht duke marrë parasysh vlerën e parealizuar të aktiveve të shitura në normat aktuale të tregut. Përveç që 22 maji është një datë për të përkujtuar transaksionin e parë të dokumentuar në botën reale që përfshin Bitcoin, ajo shënon gjithashtu fillimin e përdorimit të Bitcoin si një mjet këmbimi, si dhe nxitjen e adoptimit të kriptomonedhës kryesore. Hanyecz vlerësohet gjithashtu për prezantimin e programit të parë për të minuar Bitcoin duke përdorur kartën grafike të një kompjuteri (GPU).

Hong Kongu do të hapet për tregti pasi rregullatori lehtëson kërkesat

Komisioni i Letrave me Vlerë dhe të Ardhshme të Hong Kongut (SFC) javën e kaluar publikoi konkluzionet e tij të konsultimit mbi rregulloret e propozuara për operatorët e platformës së aseteve virtuale. Në një lëvizje të vendosur për të pozicionuar Hong Kongun si një qendër të aseteve dixhitale, propozimi do të lejojë operatorët e licencuar t'u shërbejnë investitorëve me pakicë, ndërsa SFC do të zbatojë masa të tilla si kontrollet e përshtatshmërisë, kujdesi i shtuar i duhur, kriteret e pranimit dhe zbulimet për të mbrojtur investitorët. .

Me hyrjen në fuqi të udhëzimeve më 1 qershor 2023, operatorët që janë të gatshëm të respektojnë standardet e SFC-së pritet të aplikojnë për një licencë ndërsa ata që nuk synojnë të zbatojnë do të duhet të mbyllin operacionet e tyre në Hong Kong. Ky lajm ka ndarë komunitetin e kriptove në përgjithësi, me shumë njerëz që mirëpresin përqafimin e vonuar të kriptove nga rajoni, ndërsa disa sugjerojnë se mund të mos sinjalizojë fillimin e një tregu të rritjes siç shpresohej fillimisht.

Këshilla eliptike për bizneset kineze që përdorin kripto në zinxhirin e paligjshëm të furnizimit me Fentanyl

Sipas gjetjeve të fundit nga ekipi hulumtues Elliptic, Bitcoin është kriptomonedha e preferuar midis prodhuesve kimikë me bazë në Kinë, të cilët furnizojnë pararendësin për fentanyl, një opioid i fuqishëm. Tether, stablecoin i dollarit amerikan, vijon si opsioni i dytë më i popullarizuar i pagesës. Përafërsisht 90% e këtyre prodhuesve përdorin kuletat e kriptomonedhave për transaksione. Studimi, i cili pritet të publikohet së shpejti, zbuloi se mbi 27 milionë dollarë janë shkëmbyer përmes mijëra pagesave kripto, që përfaqëson një rritje të konsiderueshme prej 450% në transaksione krahasuar me vitin e kaluar.

Vlen të përmendet se Kina dikur ishte burimi kryesor i fentanilit të paligjshëm deri në vitin 2019 kur qeveria kineze zbatoi një ndalim eksporti. Më pas, kartelet meksikane të drogës morën përsipër prodhimin e fentanilit, duke prodhuar furnizimin e tyre duke përdorur prekursorë të importuar nga Kina.

Indonezia synon të dyfishojë adoptimin e Bitcoin

Guvernatori Ridwan Kamil i Provincës Indoneziane të Java-së Perëndimore, shprehu besimin e tij të fortë në adoptimin e gjerë të Bitcoin në Indonezi, ndërsa theksoi përpjekjet e vazhdueshme të vendit për të përqafuar kriptomonedhën kryesore.

Është raportuar se afërsisht 70% e 12 milionë investitorëve të kriptove të vendit kanë zgjedhur Bitcoin si aktivin e tyre të preferuar dixhital. Me një vizion për të vendosur Indonezinë si një "parajsë Bitcoin" të shquar, Kamil synon që ato të tejkalojnë kombet e tjera në adoptimin e kësaj teknologjie transformuese, pasi ai theksoi se kombi i parë që do të adoptojë gjerësisht Bitcoin do të fitojë një avantazh të konsiderueshëm. Politikani 51-vjeçar njeh potencialin e Bitcoin për të fuqizuar popullsinë pa banka në Indonezi, e cila ai thotë se aktualisht përbën 40% të shoqërisë së tyre, duke u ofruar atyre akses në teknologjinë financiare.

Pasuritë kripto fitojnë terren në praktikën e ligjit martesor në SHBA

Një raport i CNBC javën e kaluar kërkoi të tërhiqte vëmendjen ndaj rëndësisë në rritje të forenzikës së aseteve kripto dhe blockchain në praktikën familjare dhe të ligjit martesor në SHBA.

Raporti thekson një rast specifik që përfshin një burrë që dyshohet se u kap duke fshehur Bitcoin në vlerë prej 500,000 dollarë gjatë një procesi divorci. Një avokat divorci thekson më tej se kripto-ligjorja është aktualisht aspekti me rritjen më të shpejtë të praktikës së tyre, me kërkesa të qarta për informacione të lidhura me kriptografinë që lindin në 40% deri në 50% të rasteve gjatë fazës së zbulimit.

Raporti vjen në një kohë kur kripto vazhdon të tërheqë interes nga politikanët dhe ligjvënësit, me guvernatorin e Floridës, Ron DeSantis, duke premtuar në një ngjarje në Twitter Spaces me Elon Musk se ai do të mbronte Bitcoin nëse zgjidhej si president i SHBA-së vitin e ardhshëm.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet thjesht një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles