Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 107

Published date:

SEC hedh hetimin në Ethereum

Zhvilluesi i Ethereum Consensys njoftoi se SEC ka vendosur të mbyllë hetimin nëse Ethereum është një siguri. Ky vendim do të thotë se SEC nuk do të ngarkojë transaksionet e Ethereum, një fitore për komunitetin Ethereum. Për më tepër, mbyllja pason miratimin e fundit të rregullatorit të ETF-ve spot Ether, të cilat sugjerojnë se ETH shihet si një mall, megjithatë padia e Consensys kundër SEC-së përpiqet të etiketojë ETH-në si një garanci mbetet aktive. KSHZ-ja nuk e ka komentuar vendimin deri më tani.

Martin Shkreli pretendon të jetë krijuesi i monedhës meme të Donald Trump

Martin Skreli , një figurë e njohur e mashtrimit të letrave me vlerë, pretendon se ai bashkë-themeloi memecoin DJT, duke nxitur debat për shkak të lidhjeve të tij me Barron Trump, djalin e Donald Trump. Shkreli, i cili u lirua nga burgu në vitin 2022, pohon provat e partneritetit të tij me Barron Trump. Ky pretendim u ngrit gjatë një sesioni online ku Skreli diskutoi një bast prej 150,000 dollarësh që ai bëri me inteligjencën Akham për të zbuluar krijuesin e DJT. Vlera e monedhës ra me pretendimet për tregti të brendshme që shtuan polemikën, megjithatë, përfaqësuesit e Trump nuk i kanë konfirmuar pretendimet e Skrelit.

Solana Gaming Studio Mirror World siguron një investim prej 12 milionë dollarësh

Mirror World Labs , një studio lojrash Solana ka siguruar 12 milionë dollarë në raundin e saj të financimit të Serisë A. Fondet do të përdoren për të përmirësuar protokollin Sonic, versioni i parë i lojrave në Solana, i cili u lejon zhvilluesve të krijojnë zinxhirë Solana Virtual Machine për projektet e tyre GameFi. Sonic synon të futë mijëra lojëra në platformën Solana duke ofruar mjedise sandbox, primitivë të personalizueshëm të lojërave dhe një komplet zhvillimi me 50 klientë lojërash si Mahjong Meta dhe Matr1x Fire duke arritur një angazhim të konsiderueshëm të përdoruesit që nga fillimi i tij në mars. Mund të presim të shohim më shumë lojëra të zhvilluara në ekosistemin Solana me protokollin e ri të lëshuar.

Transaksioni me Bitcoin prej 425 milionë dollarësh i qeverisë gjermane krijon zhurmë në treg

Një portofol i Qeverisë Gjermane identifikoi se firma e analitikës së kriptove Akrham vuri në dukje një transaksion të rëndësishëm të Bitcoin, duke nxitur komunitetin e kriptove. Portofoli transferoi 6,500 Bitcoin me vlerë mbi 425 milionë dollarë, ndoshta duke treguar një likuidim të aseteve të sekuestruara nga aktivitetet kriminale. Ndërsa shumica e Bitcoin u zhvendos në adresa të tjera, 1000 BTC u dërguan në shkëmbimet e centralizuara për t'u shitur potencialisht. Portofoli ende mban një sasi të konsiderueshme bitcoin me 43,359 BTC të vlerësuara në 2.83 miliardë dollarë. Me aktivitetin dhe shitjet e fundit nga mbajtësit afatgjatë të Bitcoin dhe daljet nga ETF-të e Bitcoin, tregon presionin e shitjes në treg.

Presidenti Javier Milei promovon Bitcoin si monedhë në Argjentinë

Presidenti i Argjentinës Javier Milei   ka vazhduar mbështetjen e tij për pranimin e Bitcoin dhe monedhave të tjera në ekonominë kombëtare të Argjentinës, duke mbrojtur një sistem ku qytetarët mund të zgjedhin lirisht monedhën e tyre të preferuar. I ndikuar nga adoptimi i Bitcoin në El Salvador, vizioni i Milei synon të synojë çështjet e inflacionit dhe taksave të Argjentinës duke promovuar konkurrencën midis monedhave të ndryshme si Bitcoin dhe monedhat e qëndrueshme. Pavarësisht presionit rregullator nga Task Forca e Veprimit Financiar, Mieli mbetet e vendosur të integrojë më shumë opsione të kriptomonedhave, me qeverinë që tashmë lejon kontrata në Bitcoin, duke nënkuptuar ndryshime të mundshme monetare përpara.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet thjesht një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles