Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 39

Published date:

  Mango DAO Mashtruesi i akuzuar

A ju kujtohet njeriu, tregtitë e të cilit në kontratat e së ardhmes së MNGO-së së Mango-s i mundësuan të tërhiqte 110 milionë dollarë në kripto nga depozitat e investitorëve të tjerë pa asnjë plan për të shlyer fondet? Avraham Eisenberg u arrestua në Porto Riko. Javën e kaluar, ai u akuzua nga Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim (SEC) për orkestrimin e një sulmi në platformën e tregtimit të aseteve të kriptove Mango Markets. Shtetasi 27-vjeçar amerikan është tani në pritje të transportit nga Guaynabo, Puerto Riko, për t'u paraqitur para distriktit jugor të Nju Jorkut për akuza paralele penale dhe civile të ngritura kundër tij nga Departamenti i Drejtësisë dhe Komisioni i Tregtisë së të Ardhmes së Mallrave (CFTC). , respektivisht.

SEC akuzon Nexo ka padi në të gjithë SHBA

Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim (SEC) javën e kaluar ngriti akuza kundër Nexo Capital për dështimin e regjistrimit të ofertës dhe shitjes së produktit të kreditimit të aseteve kripto me pakicë, produktin e interesit të fitoni (EIP).

Nexo kërkoi një zgjidhje dhe ra dakord të paguante një gjobë prej 22.5 milionë dollarësh dhe të ndalonte ofertën e paregjistruar dhe shitjen e EIP-së për investitorët amerikanë. Në lidhje me këtë, ajo gjithashtu ra dakord të paguante një gjobë shtesë prej 22.5 milionë dollarësh për të shlyer tarifa të ngjashme nga autoritetet rregullatore shtetërore. Huadhënësi kryesor i kriptove u godit më herët me një urdhër ndalimi dhe ndalimi për llogaritë e tij me interes kripto nga Departamenti i Mbrojtjes Financiare dhe Inovacionit të Kalifornisë dhe nga shteti i Vermontit . Nexo kishte gjithashtu një padi kundër tij nga Prokurori i Përgjithshëm i Nju Jorkut për gjoja shitjen e letrave me vlerë të paregjistruara në shtet.

Debitorët e FTX konfirmojnë rikuperimin e pasurisë

Siç u përmend në ProBit Bits Vol. 38 se më shumë se 5 miliardë dollarë janë rikuperuar në asete të ndryshme sipas një avokati falimentimi, debitorët e lidhur me FTX javën e kaluar njoftuan se ishin identifikuar 5.5 miliardë dollarë aktive likuide. Shuma e përmendur përfshin 1.7 miliardë dollarë para të gatshme, 3.5 miliardë dollarë asete kripto dhe 0.3 miliardë dollarë letra me vlerë, tregon një prezantim në një përditësim në lidhje me përpjekjet për rikuperimin e aseteve deri më tani. Megjithëse informacioni tregon se është bërë përparim i rëndësishëm për të maksimizuar rikuperimet, ai është ende paraprak dhe subjekt ndryshimi, thotë John J. Ray III, Shefi Ekzekutiv dhe Shefi i Ristrukturimit të Debitorëve FTX.

CEO i ri mendon për rifillimin e FTX EXchange

Kthesa në rastin e shkëmbimit të kriptove FTX të luftuar javën e kaluar erdhi nga CEO, John Ray, duke parë mundësinë e ringjalljes së biznesit të saj. Ai i tha Wall Street Journal se ai dhe ekipi i tij po punojnë për t'i kthyer paratë klientëve dhe kreditorëve të shkëmbimit të dështuar. Ray thotë se është krijuar një grup pune për të eksploruar rifillimin e FTX.com, shkëmbimit kryesor ndërkombëtar të bursës, për të parë nëse ringjallja e tij do të ndihmonte të rikuperonte më shumë vlerë për klientët sesa mund të merrte ekipi i tij nga thjesht likuidimi i aseteve ose shitja e platformës .

CoinDesk raporton 1 në 3 ligjvënës amerikanë kanë marrë kontribute nga FTX

Javën e kaluar, platforma kryesore e lajmeve për kripto, CoinDesk, identifikoi 196 ligjvënës amerikanë që morën mbështetje financiare për fushatën nga Sam Bankman-Fried dhe ish-drejtues të tjerë të FTX. Shumica e politikanëve që iu përgjigjën pyetjes se çfarë do të bënin me paratë, thanë se ia dorëzuan ato bamirësive, ndërsa të tjerët zbuluan se kishin biseduar me Departamentin e Drejtësisë të SHBA-së për lënien mënjanë të parave derisa ato të mund të hidheshin në një fond për kompensojë viktimat e FTX.

Ndërkohë, në një zhvillim të ngjashëm, CoinDesk po ofrohet për rreth 200 milionë dollarë dhe bashkëthemeluesi i blockchain Cardano - i cili është gjithashtu bashkëthemelues i Ethereum - Charles Hoskinson, tha se po mendon të blejë platformën e lajmeve për ta rinovuar atë. në një përzierje të një faqeje lajmesh dhe komuniteti.

Rrethi sheh USDC duke hyrë në industrinë e pagesave

 

Javën e kaluar, Circle publikoi raportin e tij të parë vjetor " Gjendja e Ekonomisë së USDC ", në të cilin përpiqet të vërtetojë se monedha e tij e qëndrueshme, USD Coin (USDC), po depërton në rrjedhën kryesore dhe po shtyn aktivitetin ekonomik në shkallën e internetit. E quajtur monedha dixhitale e dollarit e rregulluar më e madhe në botë, ajo thotë se USDC po paralajmëron një zhvendosje në "fazën e vlerës së dobisë së blockchain-it dhe parave të programueshme të kompozueshme gjithmonë". Kompania e teknologjisë financiare sheh se monedhat dixhitale të dollarit si USDC, të cilat thotë se kanë bërë të mundur që më shumë njerëz dhe tregje të bankohen ndryshe nga infrastruktura fikse ose kopshtet me mure financiare, ka të ngjarë të fillojnë të thithin pjesë të konsiderueshme të më shumë se 2 trilion dollarëve në industrinë e pagesave. Të ardhurat.

Lojë Polygon Ups për të qenë më e mirë për dApps

Javën e kaluar pa Polygon PoS të përfundoi një përmirësim të hard pirunit për të shkaktuar një ndryshim në shkallën në të cilën tarifa bazë e gazit do të bjerë në 6.25% (100/16) nga 12.5% e saj aktuale (100/8). Në fillim, Polygon PoS u përpoq të ofronte zgjidhjen shumë të nevojshme për çështjet e shkallëzimit të Ethereum. Së bashku me dhjetëra mijëra aplikacionet e tij të decentralizuara (dApps), mbi 207 milionë adresa unike dhe më shumë se 2.3 miliardë transaksione të përpunuara, zinxhiri Polygon PoS kërkon të shfaqet si destinacioni kryesor për dApps. Forku i fortë kritik u propozua për të reduktuar ashpërsinë e pikave të gazit dhe për të adresuar riorganizimet e zinxhirit (reorgs) për të zvogëluar kohën deri në përfundim.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles